Prehľad

Keď pred viac než 60-timi rokmi prišli výrobcovia na trh s novou inovatívnou formulou detskej výživy- pokračovacími mliekami pre dojčatá- došlo doslova k revolúcii. Milióny mamičiek naskočili na vlnu „nového a vylepšeného“ spôsobu stravovania svojich bábätiek.

Odvtedy sa však uskutočnilo nespočetne veľa výskumov, štúdií a pozorovaní, ktoré potvrdili tisícročnú pravdu: najhodnotnejšou a najkvalitnejšou výživou pre dieťa je materské mlieko. Dojčenie pritom nepôsobí blahodárne len pre bábätko, ale aj pre samotnú matku. Podľa amerického ministerstva zdravotníctva dojčenie vedie u matky k nižšiemu riziku rakoviny prsníka a vaječníkov a cukrovky druhého typu.

Ľudské mlieko má pre dieťa oveľa väčší význam než len poskytnúť výživu a zabrániť dehydratácii. Výskum potrvdil, že bábätká kŕmené umelými mliekmi sú náchylnejšie na tieto zdravotné komplikácie:

 • Problémy s tráviacim ústrojenstvom
 • Ťažkosti s dýchaním
 • Astma
 • Obezita
 • Dermatitída
 • Cukrovka 1. a 2. typu
 • Detská leukémia
 • Syndróm náhleho úmrtia dojčiat (SIDS)

 

Zloženie materského mlieka

Materské mlieko je nenahraditeľným zdrojom potravy pre novonarodené dieťa. Okrem toho, že poskytuje dôležité makroživiny ako sú cukry, tuky a bielkoviny, je bohaté na vitamíny, minerály a stopové prvky.

Zloženie ľudského mlieka sa prispôsobuje potrebám dieťaťa v jednotlivých rastových fázach. Tesne po pôrode produkujú prsné žľazy takzvané kolostrum, inak tiež nazývané aj prvé mlieko. Na jeho príjme doslova závisí život novorodeniatka. Poskytuje mu totiž ochranu pred vírusmi a ochoreniami a tvorí základ jeho imunitného systému.

Obsah mlieka je mierne odlišný aj u každej matky, no vo všeobecnosti je jeho kompozícia nasledovná:

 • Tuky 3% – 5%
 • Carbohydráty (laktóza) 7%
 • Bielkoviny 0.8% – 0.9%
 • Mikroživiny 0.2%

Vitamíny

Množstvo a druhy vitamínov v materskom mlieku sú v priamom spojení s matkiným príjmom vitamínov. Preto je dôležité, aby dojčiace matky dbali na pestrú stravu plnú ovocia a zeleniny, poprípadne užívali výživové doplnky určené pre postnatálne obdobie.

V materskom mlieku sa nachádzajú v tukoch rozpustné vitamíny A, D, E a K a vo vode rozpustné ako vitamín C, riboflavín, niacín a kyselina pantoténová.

Minerály

Hlavnými stopovými prvkami nájdenými v materskom mlieku sú sodík, draslík, vápnik a horčík. Počas dojčenia sa vápnik do mlieka dostáva z matkiných kostí. Po odstavení dieťaťa sa jeho zásoby v kostiach zvyčajne doplnia.

Ďalším dôležitým prvkom v zložení je železo potrebné pre tvorbu hemoglobínu. Hoci je jeho obsah v mlieku nízky, absorbcia železa je vysoká. Pre detí staršie ako 6 mesiacov už materské mlieko nie je dostatočným zdrojom železa a preto je potrebné do stravy takého batoľa zaradiť aj na železo bohatšie potraviny.

Ďalšie prvky

V materskom mlieku sa ďalej nachádzajú dôležité aminokyseliny, rôzne enzýmy a biele krvinky matky. Práve prítomnosť živých bielych krviniek zabezpečuje imunitu dieťaťa.

 

Výhody dojčenia

Je ekonomicky výhodnejšie

Už ste si niekedy spočítali na koľko vás ročne výjde nákup pokračovacieho mlieka, fliaš. cumlíov a všetko to ostatné vybavenie? Náklady sa poľahky môžu vyšplhať aj na 1000 eur ročne. Pridajte k tomu častejšie nákupy liekov z dôvodu oslabenej imunity. Dojčenie je najlacnejší a najdostupnejší spôsob zabezpečenia výživy. Zároveň má v porovnaní s umelým mliekom nulový dopad na životné prostredie.

Posilňuje puto dieťaťa s matkou

Puto, ktoré sa formuje medzi matkou a bábätkom počas dojčenia je jedno z najdôležitejších spojení, aké kedy človek dokáže nadviazať. Tento vzťah povzbudí dieťa v jeho ceste životom a vytvorí tú najintímnejšiu dôveru k matke. Matka naopak získa pocit hlbokej nekonečnej lásky.

Pocit pokoja a uvoľnenosti

Počas dojčenia produkuje matka hormón oxytocín, ktorý umožňuje, aby mlieko tieklo. Oxytocín má zároveň upokojujúci vplyv na matku aj dieťa.

Dojčením schudnete

Priemerne sa v 100 ml materského mlieka nachádza 70 kalórií. Denne tak mamičky dokážu vyprodukovať až 400 kalórií. Tie najčastejšie pochádzajú z prijatej potravy a tukových zásob.

 

Čo robiť, ak nemôžete dojčiť

Aj napriek tomu, že materské mlieko je to najcennejšie, čo matka môže dať svojmu dieťaťu, niekedy to jednoducho nejde inak, než siahnuť po pokračovacích mliekach. Ak ste sa aj vy z nejakého dôvodu museli vzdať dojčenia, starostlivo zvážte náhradnú formulu. Určite sa oplatí priplatiť za kvalitnejšiu výživu- ide predsa o zdravie vášho bábätka.

Výber a zloženie mlieka prispôsobte veku dieťaťa. Ak dojčíte, tento problém riešiť nemusíte- postará sa oň príroda sama. Buďte opatrní pri výbere formuly s obsahom sóje a sójového proteínu. Táto rastlina totiž obsahuje takzvané fytoestrogény, ktoré sú prenesené aj do mlieka. Americký výskum zistil, že množstvo estrogénov nájdených v krvi detí kŕmených sójovým pokračovacím mliekom bol 13 000 až 20 000-krát vyšší než bežná koncentrácia estrogénov u detí dojčených materským mliekom. Dlhodobé vystavenie vysokým dávkam estrogénu pritom zvyšuje riziko niektorých chorôb, hlavne agresívnych typov rakoviny.